Photo by Engin Akyurt from Pexels

Jakie zagrożenia niosą za sobą pożyczki.

Przede wszystkim, kiedy decydujemy się na pożyczkę, zastanówmy się, czy rzeczywiście jej potrzebujemy i czy rzeczywiście będzie nas stać na jej spłatę. Bank zawsze sprawdza, czy zarabiamy na tyle dużo, by móc pozwolić sobie na wzięcie kredytu. Jednak firmy, które oferują podobne usługi, to znaczy udzielają pożyczek, bardzo często nie wymagają od nas przedstawienia stanu konta, dochodów, nie pytają nas, czy mamy już jakieś istniejące zadłużenia.

Zarówno w przypadku banku, który sprawdza naszą sytuację finansową, jak i w przypadku firm, które tego nie robią, to my sami musimy dobrze przemyśleć, czy stać nas na spłatę. Dla banku kwota w wysokości 1000 złotych, jaka zostaje nam do życia po dokonaniu opłat, to sporo. Jednak często nie może on wziąć pod uwagę na przykład tego, że miesięcznie wydajemy połowę z tego na leki. Tak więc zawsze zastanówmy się dobrze, zanim weźmiemy kredyt czy pożyczkę. Jeśli nie będziemy spłacać rat regularnie i w terminie bank może doliczać nam dodatkowe odsetki związane ze zwłoką. W przypadku banku te odsetki nie będą tak duże, jak w podobnej sytuacji, jeśli wzięliśmy pożyczkę z firmy udzielającej pożyczek, ale nie będącej bankiem.

Na przykład, kiedy pożyczyliśmy 1000 złotych, firma wystawiła nam taką umowę, że musimy całą kwotę oddać za sześć miesięcy, nie w ratach. Jeśli to zrobimy, koszt, opłaty za wziętą pożyczkę, będą wynosiły 100 złotych, czyli dziesięć procent. Jednak w umowie może być zaznaczone, że jeśli nie zapłacimy pożyczonego tysiąca plus stu złotych tak zwanych odsetek i opłat na czas, to za każdy kolejny miesiąc doliczane będzie kolejne sto złotych. To jedno z zagrożeń, jakie niosą za sobą pożyczki. Jeśli chodzi o inne zagrożenia, należy do nich głównie to, że jeśli nie będziemy w banku spłacać kredytu na czas, nie zgłaszając bankowi na przykład swoich problemów finansowych czy chwilowej kiepskiej sytuacji materialnej, możemy trafić do windykatora, a zatem raty kredytu będą nam ściągane z konta bezpośrednio, lub bezpośrednio z zakładu pracy, w którym jesteśmy zatrudnieni, z wypłaty.

Dziś sprawa wygląda nieco inaczej. Pracujemy dłużej, przez co czas, jaki spędzamy na emeryturze skraca się. Jeśli chodzi o renty, świadczenia proponowane przez państwo są dla większości osób po prostu śmieszne. Podobnie sprawa wygląda, jeśli chodzi o kredyty dla emerytów i rencistów.

Banki emerytów traktują jako osoby, którym mówiąc wprost, nie zostało już dużo czasu, a więc mogą nie spłacić zaciągniętej pożyczki. Rencista natomiast, który nie pracuje, dostaje tak niewiele pieniędzy z funduszu, że ma niesamowicie małą zdolność kredytową. Dla emerytów i rencistów często jedyną opcją, by wziąć pożyczkę, by wziąć kredyt, jest skorzystanie z usług firm, które proponują rozwiązania bez zaświadczeń. Firmy tego typu, które udzielają pożyczek bez zaświadczeń, nie zaglądają także do Biura Identyfikacji Kredytowej, czyli proponują pożyczki bez BIK. Nie sprawdzają, czy emeryt lub rencista jest wypłacalny, czy stać go na to.

Po prostu ufają człowiekowi, który przychodzi po pożyczkę i oferują konkretne kwoty. Oczywiście oprocentowanie pożyczki bez zaświadczeń, pożyczki bez BIK, jest nieco wyższe, ponieważ dla firm, które je proponują, zawsze udzielanie pożyczek jest swojego rodzaju ryzykiem. Firma ufa osobie, która zgłasza się po pożyczkę, że ta będzie w stanie ją w odpowiednim czasie spłacić.

Nie ma na to jednak żadnych gwarancji, stąd właśnie wyższe oprocentowanie lub dodatkowe opłaty związane z udzielaniem pożyczki. Nie należy się jednak bać tego typu firm i nie należy się bać pożyczek bez BIK. Są one dostępne powszechnie, ponieważ są bezpieczne. Należy jednak zawsze przemyśleć, czy rzeczywiście będzie nas stać na spłatę pożyczki, aby nie wpędzić się później w spiralę długów.

Zdolność kredytowa, to dla banku dosłownie nasza zdolność do spłaty kredytu. Co dokładnie bierze pod uwagę bank sprawdzając naszą zdolność kredytową? Przede wszystkim, bank będą interesowały nasze dochody. W przypadku osoby pracującej, chodzi oczywiście o wysokość wynagrodzenia sprawdź dobry katalog stron jeżeli chcesz prowadzić działalność https://gniezno.lukow.pl/ . Jeśli bierzemy kredyt małżeński, lub zaciągamy kredyt z inną osobą wspólnie, bank będą interesowały dochody obydwu osób.

W przypadku emerytów brana jest pod uwagę wysokość emerytury plus wynagrodzenia, jeśli dana osoba pracuje dodatkowo, podobnie w przypadku rencistów: bank chce wiedzieć, ile wynosi renta, plus ile wynosi dodatkowe wynagrodzenie, w przypadku osób aktywnych zawodowo.

Dodatkowo jednym z najistotniejszych aspektów sprawdzanych przez bank w przypadku zdolności kredytowej, są inne pożyczki, które mamy na koncie. Jeżeli staramy się o drobny kredyt, na przykład zaciągnięty już kredyt hipoteczny nie będzie miał dużego znaczenia na decyzję banku. Jeżeli jednak mając już na koncie inny spory kredyt, na przykład wspomniany kredyt hipoteczny, staramy się o przyznanie pożyczki o dużej sumie, bank może nam odmówić w obawie, że nie będzie nas stać na spłatę.

Banki zabezpieczają się w ten sposób przed udzielaniem kredytów osobom, które podejmują decyzję o zaciągnięciu pożyczki bez przemyślenia, czy faktycznie będą mogły pozwolić sobie później na spłacenie zadłużenia. Nie należy się jednak nastawiać negatywnie do kwestii zdolności kredytowej. Jeśli planujemy zaciągnięcie kredytu w danej wysokości i jeden bank nam odmówił właśnie ze względu na zbyt małą w jego oczach, w jego ocenie, zdolność kredytową, możemy starać się o pożyczkę w innym banku, który być może spojrzy na nas bardziej przychylnie.

Kredyt to nic strasznego, to usługa, która jest dla ludzi. Nie musimy się obawiać podejmowania decyzji o kredycie, kiedy potrzebujemy zastrzyku dodatkowej gotówki. Pamiętajmy jednak, żeby zawsze dobrze zastanowić się, czy rzeczywiście potrzebujemy wzięcia kredytu, zanim zwrócimy się z prośbą o jego udzielenie do banku.

Zakup samochodu to z reguły spory wydatek, zwłaszcza jeśli mamy zamiar kupić auto prosto z salonu. W dzisiejszych czasach życie bez samochodu wydaje się być bardzo trudne. Często dość daleko musimy dojeżdżać do pracy, zawozimy dzieci do szkół oddalonych o kilkanaście kilometrów, na dodatkowe zajęcia. Samochód to spore ułatwienie. Co zrobić, jeśli nie stać nas na zakup samochodu, to znaczy nie posiadamy na koncie odpowiedniej gotówki? Możemy zwrócić się o kredyt do banku, który sprawdzi naszą zdolność kredytową.

Możemy także starać się o zakup samochodu na raty w salonie. Jeśli jednak z pewnych względów nie posiadamy odpowiedniej zdolności kredytowej, ponieważ zarabiamy niewiele lub mamy już na swoim koncie zaciągnięte kredyty, możemy zawsze starać się o pożyczkę bez BIK, czyli pożyczkę, która zostanie nam udzielona bez sprawdzania naszego statusu w Biurze Informacji Kredytowej.

Tego typu pożyczki udzielane są przez firmy, które zajmują się usługami finansowymi, jednak z punktu formalnego nie są bankami, a instytucjami finansowymi. Zwracając się o pożyczkę do takiej firmy nie musimy obawiać się, że sprawdzane zostanie nasze konto, nasze zarobki, zaciągnięte już kredyty czy pożyczki oraz zakupy, jakich dokonaliśmy na raty. Sprawdź polecane biuro rachunkowe obsługujące firmy.

Musimy liczyć się jednak z faktem, że tego typu pożyczki zazwyczaj są dużo wyżej oprocentowane niż kredyty, jakie proponują nam banki. Jest tak dlatego, że firma musi mieć swojego rodzaju zabezpieczenie finansowe, w wypadku jeśli nagle przerwiemy spłatę pożyczki lub będziemy jej w jakiś sposób unikać. Jednak śmiało możemy decydować się na zakup samochodu na kredyt. Jeżeli mamy wątpliwości sprawdźmy jak doradzi nam księgowa.