Kiedy zamierzamy skorzystać z kredytu, zastanawiamy się przede wszystkim nad jego celowością.

Dopiero w późniejszym etapie rozważamy konsekwencje związane z zaległościami w spłatach kredytu. Jak uniknąć pętli kredytowej? Należy bezwzględnie przeanalizować każdą możliwą sytuację, rozważyć plusy i minusy kredytów. Jeżeli faktycznie jesteśmy zmuszeni, lub zwyczajnie potrzebujemy kredytu na rozwój własny, firmy, czy rozbudowę, trzeba zastanowić się nad każdym aspektem tego kredytu. Pętla kredytowa jak wiemy nie jest kredytem sama w sobie. To zbiór kredytów, po które sięgaliśmy, aby spłacić wcześniejszy. W taki właśnie sposób bardzo łatwo wpaść w pętlę kredytową.

Wyjście z takiej pętli bez szwanku czasami okazuje się wysiłkiem ponad nasze możliwości nie tylko fizyczne, no cóż, przede wszystkim finansowe.

Jak uniknąć pętli kredytowej

– wystarczy nade wszystko brać pod uwagę naszą zdolność kredytowania. Określenie jasno celów kredytu i regularne spłacanie rat pozwoli niwelować ewentualne problemy z kredytem. Systematyczność oraz samodyscyplina mogą okazać się niezbędne! Jeżeli jednak znajdziemy się w sytuacji, w której i to nie wystarcza nie lokujmy od razu naszych nadziei w kolejnym kredycie, który tylko z pozoru wydaje się być idealnym rozwiązaniem problemu.

Pętla ma to do siebie, że lubi się zacieśniać, a im mniejszym polem manewru dysponujemy tym bardziej pogrążamy się w długu. Jak uniknąć pętli kredytowej- to pytanie stawia sobie wielu z nas, lecz tylko niewielu znajduje odpowiedz. Ten artykuł pozwoli w pewnym stopniu uniknąć, a raczej dać do myślenia każdemu, potencjalnemu kredytobiorcy zbliżającemu się coraz bardziej do omawianej pętli kredytowej. Sięganie po kredyt, ale z wyobraźnią wcale nie oznacza klęski. Wręcz przeciwnie, ponieważ głównym założeniem kredytu jest ułatwienie nam wielu aspektów życiowych, a nie utrudnianie! Uniknięcie pętli kredytowej zależne jest przede wszystkim od naszych racjonalnych decyzji!

Pożyczka pozabankowa- na co powinniśmy zwrócić uwagę.

Pożyczka pozabankowa to nic innego jak pożyczka w sektorze prywatnym. Pożyczkami pozabankowymi od lat zajmują się parabanki. W tym artykule dowiemy się jak uniknąć nieprzyjemności związanych z kredytem. Pożyczka pozabankowa- na co powinniśmy zwrócić uwagę? Przede wszystkim na oprocentowanie pożyczki, czas spłaty, lub ewentualnie jak długi jest okres bez odsetkowy, czy umowa pożyczki nie zawiera informacji odnośnie ukrytych kosztów pożyczki. Są to najistotniejsze cechy, które pozwolą nam uniknąć niechcianych konsekwencji.

Niewiedza nie zwalnia nas z odpowiedzialności za swoje decyzje zatem zgodnie z tym, każdemu z nas powinno zależeć na zdobyciu odpowiednich informacji związanych w tym przypadku z pożyczką pozabankową. Wybierając się do placówki finansowej, lub wybierając interesującą nas ofertę za pomocą internetu z pewnością wiemy w jakim celu ma nam posłużyć pożyczka. Istotne jest przeanalizowanie rat pożyczki oraz naszych możliwości finansowych odnośnie spłaty zobowiązania finansowego. Bez tych czynności nie zaleca się pożyczania pieniędzy, ponieważ w praktyce okazać się może, że nie jesteśmy w stanie podołać spłacie co w konsekwencji powoduje zadłużenie.

Rosnące zadłużenia to kolejny kłopot i niestety, aby go rozwiązać najczęściej szukamy ratunku w kolejnej pożyczce. Powielając pytanie – na co powinniśmy zwrócić uwagę sięgając po pożyczkę, w odpowiedzi musimy zwrócić się do naszego zdrowego rozsądku. Zrównoważenie istniejących potrzeb z odpowiednią kwotą gotówki, o którą zamierzamy się starać to optymalne i bezpieczne rozwiązanie. Kolejna sprawa to wspomniane ewentualne ukryte koszta i prowizja. Zanim zdecydujemy się podpisać umowę, naprawdę konieczne jest zapoznanie się z jej treścią. Każde niedomówienie może okazać się negatywne w swoich skutkach. W razie pojawienia się wątpliwości należy pytać i rozmawiać z doradcą finansowym/ przedstawicielem na tematy, które są dla nas niezrozumiałe. Często okazuje się bowiem, że potencjalnie dobra oferta pożyczki po zapoznaniu się z jej właściwościami, okazuje się już znacznie mniej korzystna niż to z góry zakładaliśmy!

Jestem zadłużony – gdzie szukać pomocy.

Przede wszystkim, jeśli wplątałeś się w długi, musisz jak najszybciej zrobić rekonesans. Jeżeli jesteś zadłużony w banku, możesz przede wszystkim starać się o scalenie kredytu w całość, aby nie spłacać kilku różnych kredytów osobno, a jeden większy. Tego typu zabieg nazywa się konsolidacją. Dzięki niemu często możemy nie tylko obniżyć koszty opłat (w końcu wykonywanie przelewów bankowych czy na poczcie to zawsze jakaś opłata, minimum w wysokości złotówki), ale również obniżyć sumaryczną ratę kredytową, co będzie dla Ciebie korzystne. Jeżeli masz długi w innych miejscach, na przykład w firmach które zajmują się udzielaniem pożyczek bez BIK, problem jest poważniejszy. Postaraj się zrobić bilans: zastanów się, jakie zadłużenie możesz spłacić jako pierwsze, aby pozbyć się przynajmniej jednego długu. Jeżeli masz problem z oszacowaniem wszystkich kosztów, spróbuj zwrócić się do Urzędu Miasta lub Urzędu Gminy w Twojej okolicy.

https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/skuteczna-pomoc-dla-zadluzonych–prezydent-podpisal-ustawe-przygotowana-przez-ministerstwo-sprawiedliwosci

Często w takich miejscach można bezpłatnie skorzystać z porad osób, które specjalizują się w sprawach finansowych, prawnych i nie tylko. Przede wszystkim, nie zaciągaj kolejnych pożyczek, zwłaszcza w miejscach, które nie są pewne. Jeżeli możesz skorzystać z dobrej woli rodziny, która chce Cię wesprzeć finansowo w trudnej chwili, nie unoś się honorem czy pychą. Lepiej spłacać 1000 złotych komuś z rodziny bez dodatkowych opłat i odsetek, niż przez wiele miesięcy użerać się ze spłatą zaciągniętej w firmie bez BIK pożyczki. Jeśli możesz pozwolić sobie na oszczędności, postaraj się zrezygnować ze zbędnych wydatków, tak aby jak najszybciej spłacić kredyt. Palisz papierosy? Zamień gotowe paczki na własnoręcznie skręcane w gilzach papierosy z paczkowanego tytoniu. Zaoszczędzisz 15 złotych w czasie 2 dni, jeśli wypalasz paczkę dziennie. Pijesz kawę? Zamień ją na tańszą. Robisz zakupy w osiedlowym sklepie? Zamień go na dyskont spożywczy, w którym sporo możesz zaoszczędzić. Nie szukaj wymówek, tylko walcz o lepsze jutro dla siebie! Musisz wziąć sprawę w swoje ręce!

Straciłem pracę, co zrobić z kredytem

Jeśli masz kredyt, który zaciągnąłeś w banku, możesz starać się o zawieszenie na jakiś czas spłacania kredytu. Banki, aby przyciągnąć do siebie jak największe ilości klientów, często oferują w umowach, które proponują, zamrożenie rat kredytu w momencie, kiedy kredytobiorca traci pracę. Jeśli jesteś właśnie w takiej sytuacji, to znaczy straciłeś pracę i nie masz z czego teraz spłacać swojego kredytu, postaraj się dowiedzieć w banku, czy możesz na jakiś czas odłożyć spłacanie kredytu. Inaczej sprawa wygląda, jeśli masz zaciągniętą pożyczkę, którą często nazywamy kredytem, w firmie, która nie jest bankiem, a udziela właśnie tego typu wsparć finansowych. Wówczas to jedynie od dobrej woli pracowników zależy, czy będziesz mógł nieco przesunąć spłacanie zaległych rat.

https://www.intermedialna.pl/praca-i-finanse/o-jakie-kredyty-mozemy-sie-ubiegac.html

Przygotuj się jednak na to, że niestety w większości przypadków nie zostanie wyrażona na to zgoda, a jeśli już: sumaryczna kwota, jaką spłacisz po pewnym czasie, będzie znacznie wyższa, niż pieniądze, które dostałeś od tej firmy. Jeśli nie masz pomysłu, w jaki sposób spłacać kredyt, który został zaciągnięty, w żadnym przypadku nie decyduj się na pożyczanie kolejnych pieniędzy, zwłaszcza od firm, które zajmują się udzielaniem pożyczek bez BIK, którym po pewnym czasie będziesz musiał zapłacić znacznie więcej. Poszukaj innych rozwiązań: postaraj się rozejrzeć za inną, nawet gorzej płatną pracą lub zapytaj swoich bliskich, czy nie mogliby przez jakiś czas wspomóc Cię finansowo. To nic złego, kiedy sięgamy po pomoc do swojej rodziny.

Często w takich sytuacjach unosimy się dumą i honorem, zupełnie niesłusznie. Pamiętaj, że jeśli masz prawdziwy kredyt, to znaczy pożyczkę zaciągniętą w banku, możesz śmiało starać się o zamrożenie go na jakiś czas. Raty kredytu nie wzrosną, nie zostaną powiększone, nie będziesz musiał ponosić dodatkowych kosztów, jeśli udokumentujesz utratę pracy i załatwisz wszystkie konieczne formalności. Zapytaj w swoim banku, czy jest taka możliwość, zapewniamy że w większości przypadków jest i śmiało możesz z niej skorzystać.

Jestem bezrobotny – jak dostać dotację z Urzędu Pracy

Osoby bezrobotne mogą ubiegać się o dotację z Urzędu Pracy, która pozwoli na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Kto i w jaki sposób może to zrobić, poinformujemy właśnie w tym artykule. Przede wszystkim, bezrobotny który zamierza podjąć swoją działalność, może złożyć wniosek o przyznanie środków z Funduszu Pracy jednorazowo. Zgłasza się w tym celu do starosty, który właściwy jest ze względu na miejsce zamieszkania czy pobytu.

O tym, czy nasz wniosek został uwzględniony (lub odrzucony) zostaniemy poinformowani w czasie trzydziestu dni od jego złożenia. Jeśli otrzymamy odmowę, urząd ma obowiązek poinformować nas o przyczynach. O przyznaniu środków na rozpoczęcie działalności, decyduje dalej umowa, którą zawieramy z Urzędem. Umowa ta, która dotyczy udzielenia środków na podjęcie działalności, musi zawierać w sobie odpowiednie elementy: działalność rozpoczynamy w terminie 30 dni od podpisania umowy, pieniądze które dostaliśmy wydajemy w okresie do 30 dni od podjęcia działalności i musimy wydać je na to, co zostało przez nas wcześniej opisane, na co chcieliśmy podjąć dane środki.

Musimy je później udokumentować, rozliczyć, w czasie dwóch miesięcy od podpisania umowy. Tak więc staranie się o dotację z Urzędu Pracy polega głównie na wypełnianiu formalności, a dalej wypełnianiu wszystkich punktów umowy, jaką zawarliśmy z urzędem. Jeśli masz jakieś wątpliwości, czy masz szansę na uzyskanie dotacji z Urzędu Pracy, zgłoś się do odpowiedniego oddziału w urzędzie i zapytaj, czy spełniasz wszystkie wymogi.

Jeśli tak, postaraj się jak najszybciej wypełnić wszystkie wnioski, przygotowując wcześniej wstępny plan swojej działalności, którą chcesz rozpocząć. Nie możesz przychodzić do urzędu oczekując, że ktoś wymyśli za Ciebie intratny interes, który później zostanie Ci dodatkowo sfinansowany. Jeśli chcesz zdecydować się na złożenie wniosków, najpierw porozmawiaj z pracownikami urzędu. Postaw na kontakt bezpośredni, więcej dowiesz się podczas rozmowy niż podczas czytania ulotek i pism.

Jak poradzić sobie po utracie pracy

Niestety, problem bezrobocia dotyczy coraz większej liczby osób w naszym kraju. Tracimy pracę, ponieważ likwidowane są nasze stanowiska, są one redukowane, pracodawców często nie stać na zatrudnianie nas dalej. Nie chodzi o złą wolę, nasze złe pełnienie swoich obowiązków. Tracimy pracę, bo źle dzieje się na rynku pracy w naszym kraju. Jak poradzić sobie po utracie pracy?

Przede wszystkim nie załamuj się

Przede wszystkim nie załamuj się. Niezależnie od tego, czy zostałeś zwolniony po 20 latach pracy na danym stanowisku, czy dopiero po rozpoczęciu swojej kariery zawodowej, sprawdź w Urzędzie Pracy, czy możesz zarejestrować się jako osoba bezrobotna. Jeśli tak, otrzymasz z tego tytułu świadczenie, które pomoże Ci poradzić sobie z nową, trudniejszą sytuacją.

Urząd Pracy może skierować Cię na szkolenia, które pozwolą wzmocnić Twoje CV.

Nie odmawiaj stażów i szkoleń, ponieważ wówczas zostaniesz skreślony z listy osób bezrobotnych. Urząd Pracy może również zaproponować Ci pracę na stanowisku, które będzie odpowiednie do Twojego wykształcenia i do Twojego doświadczenia zawodowego. Jeśli kiedyś myślałeś o rozpoczęciu swojej działalności gospodarczej, może warto wrócić do pomysłu sprzed lat? Zarówno z funduszy państwowych jak i z funduszy Unii Europejskiej można dziś uzyskać dotacje na rozpoczęcie własnej działalności.

Można również umówić się na konsultacje ze specjalistami, którzy doradzą Ci, w jaki sposób powołać do życia własną firmę. Jeśli nie masz takich możliwości: nie możesz skorzystać z usług Urzędu Pracy i zarejestrować się jako osoba bezrobotna a bardzo chcesz znaleźć pracę, szukaj we wszystkich możliwych mediach: przeglądaj ogłoszenia w gazetach i na stronach internetowych, pytaj rodzinę i znajomych, rozglądaj się za ogłoszeniami umieszczanymi na tablicach informacyjnych i specjalnych miejscach w Twoich okolicach, w których można publikować ogłoszenia.

Z pewnością, jeśli będziesz konsekwentny i dasz sobie czas, coś znajdziesz i będziesz mógł zacząć pracować i żyć od nowa. Grunt to pozytywne nastawienie i konsekwencja w działaniu. Szukaj tak długo, aż wreszcie znajdziesz. Nie poddawaj się!

https://www.gov.pl/web/gov/zglos-sie-do-urzedu-pracy