Jedziesz samochodem i myślisz o jego finansowaniu ?

​Auto…

Osiągamy pewien wiek i możemy zostać kierowcą. Zapisujemy się na kurs i wyrabiamy prawo jazdy. Nie musimy od razu mieć własnego auta, ale w dzisiejszych czasach trudno obejść się bez czterech kółek. Prędzej czy później pojawi się konieczność posiadania samochodu. Kiedy znajdziemy pracę daleko od domu lub będziemy mieli do załatwienia wiele spraw w wielu oddalonych od siebie punktach w jednym czasie – własny środek lokomocji okaże się niezastąpiony. Niektórzy szczęśliwcy mogą sobie pozwolić na zakup nowego, nieużywanego samochodu, innym oszczędności pozwalają jedynie na kupno używanych aut, jeszcze inni nie mają żadnych pieniędzy na inwestycje.

Co zrobić, jeżeli nie mamy odłożonych pieniędzy, a potrzebujemy samochód? Kupić auto na raty w salonie lub komisie. W dzisiejszych czasach nie musimy załatwiać długich formalności w banku. Dealerzy samochodów umożliwiają zakup samochodu na raty, załatwiając prawie wszystkie formalności za nas. Aby mieć auto bez banku trzeba przede wszystkim wiedzieć, które marki i modele nas interesują. Następnym krokiem jest decyzja, u którego dealera chcemy nasz wymarzony samochód kupić. Formalności związane z ratami zostaną załatwione od ręki.

Każdy samochód prędzej czy później wymaga wymiany na nowszy model. Czasem do konieczności wymiany możemy się przygotować odkładając pieniądze na ten cel, a czasem zmusza nas do niej potrzeba chwili – poważne uszkodzenie, niefortunny wypadek losu. W tym drugim przypadku, gdy potrzeba zakupu samochodu spada na nas jak piorun z jasnego nieba zwykle nie mamy wolnych środków na koncie, aby ten zakup sfinansować.

Naprzeciw wychodzą nam dealerzy samochodów oferując kupno auta na raty. Jest to także bardzo dobre rozwiązanie, gdy nie chcemy rozbijać naszej skarbonki. Oszczędności zostaną na naszym koncie, a samochód będziemy spłacać na bieżąco z comiesięcznych zarobków.

Nie ma też znaczenia czy chcielibyśmy auto prosto z fabryki, czy też kilkuletnie używane. Wszystkie formalności załatwi za nas sprzedający – salon/komis/autoryzowany dealer, w zależności, gdzie zdecydujemy się kupić samochód. Oczywiście nie każdy punkt zajmujący się handlem autami prowadzi sprzedaż ratalną. Trzeba o to pytać, gdy rozglądamy się za samochodem, ponieważ o ile jedni dealerzy wywieszają ogromne bilboardy z taką informacją, o tyle inni nie chwalą się tym wcale.

Kredyt na samochód może wziąć każdy – niezależnie od tego, czy jest osobą fizyczną, czy posiada własną firmę, czy utrzymuje się z renty lub emerytury, czy ma stałą pracę. Banki i instytucje poza bankowe rozumieją konieczność posiadania samochodu, dlatego mają dla nas bardzo bogatą ofertę kredytów przeznaczonych na zaspokojenie tej potrzeby. Oczywiście kredyty samochodowe są jak najbardziej dostosowane do potrzeb i możliwości klientów.

Za pieniądze z kredytu możemy sfinansować zarówno samochody osobowe, jak i ciężarowe. Nieważne czy nowe czy używane, krajowe czy sprowadzane z zagranicy – bank da nam kredyt na każde auto, o ile oczywiście będziemy w stanie go spłacić. Aby dostać kredyt wystarczy posiadać stałe dochody oraz zabezpieczenie kredytu (często jest nim sam pojazd). Bank na podstawie takich danych obliczy, jaką mamy zdolność kredytową i przedstawi nam swoją ofertę. W zależności od tego, jakie warunki finansowe zaproponuje, w takim przedziale cenowym powinien mieścić się samochód. Warto porównać oferty banków z propozycjami instytucji poza bankowych, które konkurując z bankami i między sobą, często dają lepsze warunki kredytowania.

Kredyty samochodowe

Stało się – podjęliśmy decyzję o zaciągnięciu kredytu na zakup własnego samochodu. Teraz zastanawiamy się gdzie się udać po pieniądze. Kredyty samochodowe oferowane są przez trzy grupy instytucji finansowych. Każdy na myśl o kredycie samochodowym pomyśli o tradycyjnym banku. Oczywiście ma rację. Kredyty samochodowe można otrzymać w każdym komercyjnym banku. Ale to nie jedyne miejsce, gdzie możemy pożyczyć pieniądze na własne auto. Jeśli nie bank, to pewnie liczne instytucje poza bankowe, świadczące usługi finansowe i oferujące różnego rodzaju kredyty. Oczywiście to także się zgadza. Instytucje wyspecjalizowane w kredytach samochodowych często współpracują z konkretnymi salonami i komisami samochodowymi. Trzecią grupą instytucji udzielających kredytów samochodowych są tzw. banki producenckie powołane przez producentów aut specjalnie do wspierania sprzedaży danej marki. Na ogół oferty kredytów przedstawiane u dealerów samochodowych są dosyć atrakcyjne, ale jeśli nam się nie spodobają zawsze można iść do tradycyjnego banku.

Chcąc zaciągnąć kredyt na auto trzeba dobrze rozejrzeć się wśród proponowanych na rynku ofert. Niewątpliwie zawsze interesuje nas oferta najlepsza. A najlepszy kredyt to oczywiście kredyt najtańszy. Niestety kredyt na pierwszy rzut oka najtańszy nie zawsze musi taki być.

Może okazać się, że w umowie kredytowej są punkty mówiące o dodatkowych opłatach, które sprawią, że tani kredyt staje się dużo droższy niż te, których nie wybraliśmy. Biorąc kredyt na auto trzeba zwrócić uwagę nie tylko na oprocentowanie. To na jaki procent pożyczamy pieniądze nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na koszt kredytu. Istotna jest także wysokość prowizji, karne odsetki i opłata za wcześniejsze spłacenie kredytu. Także długość czasu kredytowania wpływa na wysokość odsetek od kredytu i należy brać to pod uwagę.

Dodatkową, ale nieuniknioną opłatą jest cena ubezpieczenia autocasko. W każdym banku warunkiem otrzymania kredytu jest obowiązkowe wykupienie polisy AC. Jest to podstawowa forma zabezpieczenia stosowana przez banki w przypadku kredytów samochodowych.

Jak widać nie należy zbytnio ufać najniższym ofertom, trzeba je najpierw bardzo dokładnie sprawdzić i porównać z tymi trochę droższymi. Być może na koniec końców okażą się atrakcyjniejsze.

Na samochód na kredyt może sobie pozwolić większość z nas. Wszyscy, którzy posiadają dochody nie będą mieli problemu z uzyskaniem aprobaty banku na zaciągnięcie kredytu samochodowego. Niezależnie do której grupy wiekowej się zaliczamy, bank pozwoli nam spełnić swoje marzenie o własnym pojeździe – motocyklu lub samochodzie.

Banki i inne instytucje finansowe chętnie dają kredyty na auta, ze względu na dużo mniejsze ryzyko niż w przypadku innych kredytów. W razie, gdy kredytobiorca okazuje się być nierzetelny w spłacie zobowiązania kredytowego, bank może odzyskać wierzytelność w bardzo szybki łatwy sposób – przejmując auto na własność. Z tego powodu pożyczane sumy są często wyższe niż wynikałoby to ze zdolności kredytowej. Forma zabezpieczenia w postaci kredytowanego samochodu jest wystarczająca, aby banki nie musiały nadmiernie martwić się komu udzielają wsparcia finansowego. Oczywiście nie oznacza to, że bank bez problemu udzieli nam kredytu na astona martina. Wymagana przy zawieraniu umowy kredytowej polisa AC zapewnia pokrycie kredytu nawet w przypadku, gdy samochód zostanie rozbity lub skradziony.

Marzy ci się nowy, błyszczący samochód prosto z fabryki, ale niestety nie stać cię na sfinansowanie tej inwestycji w całości, a bank odmawia kredytu? Jest na to bardzo prosty sposób – zakup na raty. Zdecydowana większość dealerów wszystkich motoryzacyjnych marek oferuje możliwość zakupu samochodu na raty w miejscu sprzedaży. Nie trzeba brać tradycyjnego kredytu, jedynie zobowiązać się do spłaty wartości auta w określonym terminie.

Parametry rat różnią się w zależności od marki i modelu samochodu, ale trzeba też pamiętać o tym, że mogą różnić się także w obrębie tej samej marki i modelu. O wszystkie szczegóły trzeba dowiadywać się w salonie, w którym zamierzamy kupić samochód, bo może okazać się, że w u najbliższego dealera marki X, nie będzie tak korzystnej oferty jak na przykład 20 kilometrów dalej. Bardzo dobrym pomysłem jest więc rekonesans przeprowadzony w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od domu. Jeśli okaże się że salon za rogiem miał najbardziej atrakcyjną ofertę, przynajmniej nie będziemy mieli sobie nic do zarzucenia. W innym przypadku moglibyśmy mieć pretensje tylko i wyłącznie do siebie.

To, gdzie pójdziemy po kredyt zależy od kilku czynników. Po pierwsze musimy zastanowić się na co chcemy przeznaczyć pieniądze. Powinniśmy sprecyzować jaki kredyt nas konkretnie interesuje. Być może potrzebny jest nam kredyt hipoteczny – na zakup domu, mieszkania, działki, budowę domu lub tylko na remont, może interesuje nas kredyt na samochód albo chcielibyśmy przeznaczyć bankowe pieniądze na otworzenie własnej działalności gospodarczej. Znając przedmiot kredytowania można się już rozglądać za konkretnymi ofertami kredytowymi. Na rynku mamy do wyboru oferty banków i instytucji poza bankowych, które specjalizują się w udzielaniu tego typu wsparcia finansowego. Na tym etapie o wyborze, gdzie udamy się po kredyt decyduje drugi czynnik – czy z jakiegoś powodu mamy nienajlepszą opinię w BIK-u. W zależności od tego, jak bardzo negatywnie przemawia za nami historia kredytowa, powinniśmy zacząć oswajać się z myślą, że bank może nam nie dać wystarczająco dużego kredytu lub odmówić jego udzielenia. W takiej sytuacji nie pozostanie nam nic innego, jak wybrać się do placówki poza bankowej.

Jeśli nasza historia kredytowa nie ma skaz, to bank chętnie udzieli nam kredytu, oferując w zamian bezpieczeństwo i rzetelność całej transakcji

Szybki kredyt gotówkowy to ekspresowo udzielana usługa finansowa oferowana zwłaszcza przez instytucje poza bankowe. Bez pośredników, poręczycieli, formalności – zwykle tak reklamowana jest w prasie i telewizji. Do zawarcia umowy najczęściej potrzebny jest tylko dowód. W mediach, a zwłaszcza w reklamach nie mówi się o tym, że szybkie kredyty gotówkowe mają pewne ograniczenia i są mniej opłacalne niż kredyty tradycyjne.

Udzielając szybkiego kredytu gotówkowego tylko na podstawie dowodu, kredytodawca nigdy nie wie, jaka jest sytuacja finansowa kredytobiorcy. Instytucja poza bankowa musi zaufać w instynkt samozachowawczy swoich klientów i wierzyć, że przemyśleli decyzję o kredycie bardzo dobrze i będą w stanie spłacić dług. Szybkie kredyty gotówkowe mają w większości instytucji wyznaczoną maksymalną wysokość i powyżej tej granicy tego typu kredytów się nie udziela, bo byłoby to jak igranie z losem – klient spłaci lub nie. Nawet niskie kwoty są w pewnym stopniu ryzykowne. To ryzyko pokrywa oczywiście kredytobiorca poprzez znacznie wyższe oprocentowanie w porównaniu do oferowanych przez banki tradycyjnych kredytów.

 

W życiu na pewno każdy miał chwile, w których natychmiast potrzebował zastrzyku gotówki. Choćbyśmy planowali domowy budżet co do grosza, to i tak zawsze zdarzają się nieprzewidziane wydatki – tu na lekarstwa, tam na hydraulika. Najgorzej, gdy przytrafi się coś, czego nasz miesięczny fundusz nie udźwignie. Mogą to być zdarzenia negatywne – na przykład popsuta lodówka, albo przeciwnie – pozytywne, jak na przykład okazja kupienia ogromnego telewizora LCD z dobrym zestawem kina domowego gratis.

Pożyczka na już gotowa – jeden podpis wystarczy?

Takie sprawy nie mogą czekać, zdecydowanie trzeba zdobyć pożyczkę na już. Zwykle można liczyć na rodzinę lub bliskich przyjaciół, ale co zrobić, gdy nie ma nikogo, kto mógłby nas wspomóc. Podkreślmy, że nowa lodówka potrzebna jest na już, a telewizor w takiej promocji zbyt długo miejsca w sklepie nie zagrzeje. W takich chwilach na wprost naszych oczekiwań stają instytucje oferujące pożyczki na już. Wystarczy, że z dowodem pójdziemy do placówki udzielającej ekspresowych pożyczek. Jeden podpis i gotówkę dostajemy od razu. Z pieniędzmi w kieszeni można ruszyć wprost do sklepu upolować wypatrzoną okazję.